• https://www.napolskimniebie.pl/pl/p/Zlin-Z-526-F/369

 
Waluty
Blog kategorie

Jak zdobyć uprawnienia do latania modelami zdalnie sterowanymi?

Jak zdobyć uprawnienia do latania modelami zdalnie sterowanymi?

Początkujący hobbyści modelarstwa lotniczego zazwyczaj swoje loty wykonują w ramach kategorii otwartej. Według nowych regulacji unijnych, aby wykonywać większość operacji w kategorii otwartej, konieczne jest uzyskanie odpowiednich uprawnień. Jednak nie są one wymagane w przypadku lotów modelami o wadze do 250 g, w granicach dozwolonych stref powietrznych. Poniżej przedstawiamy dokładne wytyczne lotów w kategorii otwartej i uprawnienia, jakie powinieneś uzyskać, chcąc latać większym sprzętem. 

Jakie uprawnienia trzeba mieć do lotów w kategorii otwartej?

Wszystko zależy od tego, jakie loty i jakim sprzętem zamierzasz przeprowadzać. Do kategorii otwartej zalicza się wykonywanie lotów z zakresu niskiego ryzyka, sprzętem o wadze nieprzekraczającej 25 kg i latającym na maksymalnej wysokości 120 m od najbliższego punktu na powierzchni ziemi.

W ramach kategorii otwartej możesz latać modelami o klasie:

  • C0 – o masie poniżej 250 g, osiągające prędkość lotu maksymalnie 19m/s.
  • C1 – sprzęt, którego prędkość lotu nie przekracza 19m/s, o wadze do 900 g lub taki, który podczas starcia z człowiekiem nie wygeneruje energii kinetycznej większej niż 80J.
  • C2 – modele o masie mniejszej niż 4 kg, mające tryb wolnego lotu do 3m/s w poziomie.
  • C3 – sprzęt o wadze do 25 kg, który może latać w trybie automatycznym.
  • C4 – modele samolotów RC o masie nieprzekraczającej 25 kg, bez sterowania automatycznego.

Ponadto ze względu na charakter lotu kategoria otwarta dzieli się na podkategorie:

  • A1 – obejmuje loty sprzętem o klasie C0 i C1. Operacje w powietrzu nie mogą odbywać się nad zgromadzeniami osób, ale mogą być przeprowadzane nad pojedynczymi osobami z zachowaniem bezpiecznej odległości. W tej podkategorii możesz bez uprawnień latać sprzętem o klasie C0. Jeśli chcesz wykonywać loty modelami o klasie C1, musisz zarejestrować się jako pilot, odbyć szkolenie i zdać egzamin online, kończący się uzyskaniem certyfikatu A1/A3.
  • A2 – w tej podkategorii można latać modelami o klasie C2. Loty nie mogą odbywać się nad osobami i zgromadzeniami na odległość poziomą mniejszą niż 30 m lub 5 m w przypadku modelów z funkcją ograniczenia prędkości lotu. Chcąc latać w tej podkategorii, musisz zdobyć Certyfikat Pilota BSP poprzez zaliczenie szkolenia oraz zdanie egzaminu teoretycznego pod nadzorem egzaminatora.
  • A3 – obejmuje loty sprzętem o klasie C3, C4 lub samodzielnie skonstruowanym o wadze do 25 kg. Operacje w tej podkategorii nie mogą się odbywać nad osobami oraz nad zabudowaniami w odległości poziomej poniżej 150 m. Tak, jak w przypadku podkategorii A1, do lotów z zakresu podkategorii A3 musisz uzyskać certyfikat A1/A3

W jaki sposób można zdobyć certyfikat pilota podkategorii A1/A3 i A2?

Należy wspomnieć, że uprawnienia do pilotowania modeli i dronów mogą uzyskać osoby, które ukończyły 16 lat. Ograniczeń co do wieku nie ma w przypadku lotów sprzętem o klasie C0 i w podkategorii A1.

Aby zdobyć uprawnienia do pilotowania modeli w podkategorii A1 i A3 należy zarejestrować się w systemie na stronie ULC. Następnie wykonuje się proste szkolenie z wiedzy teoretycznej, kończące się egzaminem online. Składa się on z 40 losowo wybranych pytań, na które trzeba odpowiedzieć w przeciągu maksymalnie 90 sekund. Aby zaliczyć egzamin, należy uzyskać 75% poprawnych odpowiedzi. Do egzaminu można podchodzić wielokrotnie i co ważne, każde z podejść jest darmowe. Po zaliczeniu egzaminu otrzymuje się certyfikat kompetencji pilota bezzałogowego statku w kategorii A1/A3.

Jeśli chcesz zostać pilotem podkategorii A2, musisz już posiadać certyfikat A1/A3. Dopiero wtedy możesz przystąpić do płatnego egzaminu A2, podzielonego na bloki z zakresu: meteorologii, osiągów systemu BSP w locie oraz technicznych i operacyjnych środków ograniczających ryzyko na ziemi. Egzamin składa się z 30 pytań, jest przeprowadzany online pod nadzorem egzaminatora. Aby zaliczyć test, trzeba uzyskać 75% poprawnych odpowiedzi. Oprócz zaliczenia egzaminu warunkiem do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Pilota BSP w podkategorii A2 jest odbycie szkolenia praktycznego w trybie samokształcenia na podstawie materiałów udostępnionych przez ULC, którego ukończenie potwierdza się odpowiednim oświadczeniem.

Bestsellery
wkręt fi2x8mm do mocowania silników
wkręt fi2x8mm do mocowania silników
0,45 zł
szt.
serwomechanizm  9gramowy
serwomechanizm 9gramowy
14,90 zł
szt.
Nowości
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl